Správně napasovat uzdečku tak, aby byla funkční a zároveň co nejkomfortnější pro koně nemusí být jednoduchý úkol. Pravidla „místo na dva prsty pod nánosníkem“ a jiná pravidla „dvou prstů“ zná asi každý. Ale proč je tomu tak je? V tomto článku si představíme základní zásady, na které byste se měli při výběru uzdečky zaměřit a popíšeme si procest pasování a kontroli padnoucí uzdečky krok za krokem.
Je potřeba začít zevnitř… trocha anatomie na začátek
Anatomie koňského těla je složitá a vzájemně propojená. Aspektů na které si je potřeba dát pozor je mnoho. Lajcky je můžeme rozdělit do několika hlavních oblastí, které mají vliv na to, jak koni uzdečka sedí:
Kost týlní (os occipitale)
Týlní kost (1) je nepárová kost na kaudální (zadní) části lebky. Zde dochází ke kloubnímu spojení lebky k páteři, kterou prochází mícha koně. V oblasti mezi prvním a druhým obratlem však není mícha okolní kostí zdaleka tak dobře chráněná. Pokud by byl nátylník příliš volný, seděl by až za týlní kostí a tlačil na tyto citlivá místa.
Oblast temporomandibulárního (čelistního) kloubu - TMJ
Tento kloub spojuje dolní čelist s kostí spánkovou a zajišťuje tak mimo jiné pohyblivost čelistí (2). Pokud je čelenka, nebo celá uzdečka příliš velká, postroj nesedí vzhledem k TMJ a to může způsobovat řadu problémů. Také mnoho „anatomických“ uzdeček je navrženo s extra širokými nátylníky, které sice umožňují volnost uší, ale příliš zmenšují úhel mezi čelenkou a nátylníkem a tlačí tak na čelistní kloub. V oblasti TMJ se navíc nachází jedno z hlavních nervových center, na které není vhodné přímo vyvíjet tlak.
Kost lícní (os zygomaticum)
Kost lícní je párová kost, která tvoří kostěný podklad tváří a zároveň část okraje očních jamek. Táhne od oblasti za okem asi do poloviny délky hlavy. Výběžek lícní kosti (3) je poměrně ostrý a není pokrytý žádným svalem nebo tukem, který by kost chránil před tlakem. Z tohoto důvodu není vhodné koni nánosník příliš utahovat a tlačit tak na tuto exponovanou část lebky.
Kost nosní (os nasale)
Kost nosní (4) je plochá párová kost, která tvoří strop dutiny nosní. V čenichové (rostrální) části lebky vybíhá v tenký špičatý výběžek. Tento výběžek pomáhá udržovat nosní dutinu dobře rozšířenou pro průchod vzduchu. Můžeme ho nahmatat cca 2 cm nad nozdrami. Přílišný tlak na tuto oblast může být nepohodlný až bolestivý a může koni způsobit i vážná zranění. Je tedy důležité hlídat nejenom obvod (a utažení) nánosníku, ale také jeho polohu tak, aby se nacházel nad tímto výběžkem.
Vyústění hlavových nervů
Kromě nervového centra v oblast TMJ se na hlavě koně nachází několik oblastí hlavových nervů, kde by uzdečka neměla tlačit. Jedná se hlavně o infraorbitální (5) a submandibulární (6) otvor v lebce, kterými prochází volná nervová zakončení. Tyto místa jsou zejména citlivá a nánosník by tedy měl sedět tak, aby přímo nepřecházel ani přes jedno z nich.
Krevní zásobení lebky (vaskulární anatomie lebky)
Hlavní tepny, které vedou krev se vyskytují převážně podél oblasti lícní kosti (7). Na tuto oblast by nánosník neměl vyvíjet příliš velký tlak, aby nenarušoval tok proudění krve.
Jak tedy poznat, jestli koni uzdečka sedí?
1. Poloha čelenky a nátylníku
- Čelenka by měla zepředu být volná tak, abychom pod ni mohli zasunout dlaň a měla být umístěna na šířku dvou prstů od spodního okraje ucha. Proč?
- čelenka by se měla nacházet nad TMJ
- úhel mezi nátylníkem a čelenkou by neměl nijak omezovat volný pohyb uší
- příliš „krátká“ čelenka zvyšuje tlak na nátylník a zároveň tlačí na TMJ
2. Poloha zapínání lícnic a nánosníku
- Jeden z dobrých ukazatelů je poloha zapínání na uzdečce. Měla by vždy odpovídat zhruba výšce očí koně. Pokud je zapínání příliš nahoře, přezky zbytečně tlačí na TMJ a okolní nervové centrum. Samozřejmě je vždy potřeba zohlednit typ dané uzdečky.
3. Poloha nánosníku
- Nánosník (anglického typu) by měl být umístěn 1-2 prsty od hřebenu lícní kosti. Proč?
- nánosník netlačí na nervové centrum infraorbitálního otvoru, které leží těsně pod lícní kostí
- nánosník neomezuje hlavní tepny, které vedou v oblasti lícní kosti
- není umístěn příliš nízko, aby tlačil na výběžek kosti nosní
- není umístěn příliš nízko, aby tlačil nervové centrum submandibulární otvoru
- Pod nánosník by se měli pohodlně dát zasunout 2 prsty. Proč?
nánosník tak nevyvíjí přílišný tlak na ostrý hřeben kosti lícní
nánosník příliš netlačí na volná nervová zakončení a krevní zásobení čelisti (proto také pokud používáme podpínací řemínek, měli bychom být schopni pod něj rovnež zasunout 2 prsty z každé strany)
Použité zdroje - Obr. 1 – převzato a upraveno : Budras Klaus-Dieter, Sack WO & Rock S. (2009). Anatomy of the Horse. Fifth revised edition. Schlutersche Verlagsgesellschaft mbH & Co. KG., Hannover.