Nová kolekce WALDHAUSEN: JARO 2025,nové barvy limitované edice, pouze do vyprodání zásob!

Nácvik na nakládání do přepravníku: postup krok za krokem

Pro koně je přeprava a zejména nastupování do přepravníku často stresující záležitost. Stání v úzkém, tmavém prostoru jde proti koňským přirozeným instinktům, a proto není divu, že se mnohdy brání. Nicméně vše lze nacvičit a s dobrou průpravou je možné stresovým situacím zcela předejít. Proto se čas věnovaný nácviku rozhodně vyplatí. Nemáte k dispozici přepravník, se kterým byste trénovali? Není problém! V následujcím článku si ukážeme jak na to, krok za krokem.

Tento článek vychází z osobní zkušenosti a názoru. Stejně jako většina metod v koňském světě není tento postup univerzální a nemusí vyhovovat všem. Každý jezdec má svůj názor, vždy je nejlepší naslouchat vlastní intuici a svému koni. Berte tento článek jako inspiraci, nikoli jako zaručený recept na úspěch. Takový totiž v koňském světě existuje jen zřídka.

Připravte si „přepravník“

Vyhraňte si prostor na jízdárně ve tvaru úzkého obdélníku, který bude simulovat přepravník. Do jeho rohů postavte stojany tak, abyste pomocí bidel mohly vytvořit čtyři stěny. Na zadní a boční stěny použijte minimálně 3-4 bidla, přední nechte jako „vchod“ a zabezpečte pouze jedním bidlem.

bubaci_nacvik

Práce s "bubáky"

Nejdříve je potřeba, aby byl kůň uvolněný i v přítomnosti nových předmětů, kterých se může bát. Obejděte s ním pár koleček kolem "přepravníku". Pokud máte k dispozici další "bubáky" (např. gymnastické míče, vlajky, profily ke skokům), zařaďte je také. Pokud se kůň při kontaktu s "bubákem" lekne, zpomalte, nechte ho si předmět prohlédnout a zkuste to znovu. Práce s "bubáky" pomáhá budovat vzájemnou důvěru a předcházet stresovým situacím, což je obzvláště důležité u mladých koní.

Chůze přes plachtu

Na podlahu "přepravníku" umístěte plachtu, aby kůň pocítil změnu povrchu pod nohama, podobně jako při nastupování do skutečného přepravníku. Pokud s plachtou nemá zkušenost, nejprve ho nechte přejít přes ni samostatně. Měl by plachtu zvládnout přejít uvolněně, bez většího zaváhání.

 Koně mají horší schopnost zaostřit na blízké předměty než lidé. Pokud si chtějí něco prohlédnout zblízka, musí sklonit hlavu. Ponechte mu  tedy delší vodítko, aby si mohl plachtu v klidu prohlédnout a očichat. Zajímá vás více o tom, jak koně vidí? Přečtěte si náš článek! Vyjížďky ve tmě: vidět, být viděn a přežít

Tip: Vodítko v přepravníku musí být optimálně dlouhé a pevné, ale zároveň se musí dát snadno odepnout. Podívejte se na náš výběr vodítek do přepravníku

přepravak_navcik

Zavádění koně do "přepravníku"

Odstraňte bidlo z přední "stěny" a nechte vchod do "přepravníku" otevřený. Zkoušejte koně zavádět do zúženého prostoru, opakujte alespoň 3-4krát. Pokud kůň zůstává klidný, zkuste vodítko obtočit kolem kavalety u jeho hlavy, aby si zvykl na pocit uvázání ve stísněném prostoru. Pokud zpanikaří, nechte ho vycouvat, uklidněte ho a zkuste to znovu. Jakmile bude klidně stát, zkuste za ním "zavřít" i kavaletu u vchodu.Pokud kůň stojí v klidu, odměňte ho pamlsem nebo kyblíkem s krmením, aby si vytvořil pozitivní asociaci s pobytem v přepravníku.

Trénink nakládání do přepravníku by měl probíhat v klidné a pozitivní atmosféře. Klíčem k úspěchu je trpělivost, důvěra a práce s respektem ke koni. Každý kůň je jiný, proto je důležité postup přizpůsobit jeho potřebám a reakcím. Pravidelný trénink pomůže koni zvládnout nástup do přepravníku beze strachu a stresu, což usnadní váš společný pohyb a cestování.