Enrichment pro koně - Co to vlastně je?

 

Prostředí v chovech hospodářských zvířat či například v zoologických zahradách bývá chudé na podněty, na které by zvíře mohlo reagovat. Nedostatečná mentální stimulace a „přebytečná energie“ se pak mohou projevit řadou nežádoucích projevů chování, jako je například zvýšená agrese či různé formy stereotypního chování (opakující se bezúčelné chování). Toto chování je reakcí na monotónní prostředí, dlouhodobý stres nebo nenaplnění přirozených potřeb zvířete, jako je pohyb. Jak tedy může člověk zlepšit životní pohodu zvířat (tzv. welfare) a bojovat proti stereotypnímu chování?

S tímto tématem je spojen anglický termín „enrichment“, který lze přeložit jako „obohacení“ či „zpestření“. Jde o různé způsoby, jak zvířatům v chovu obohatit jejich život, zamezit nudě a přiblížit je životu v jejich přirozeném prostředí. 

mic-na-seno-waldhausen

Typy enritchmentu

Způsobů, jak „obohatit“ život zvířat v chovech je hned několik. Dají se rozdělit no několika skupin, které se však vzájemně prolínají:

Potravní enrichment

Nejčastější a nejjednoduší způsob enrichmentu. V divoké přírodě musí zvířata často věnovat značnou část dne získávání potravy, což jim poskytuje nejen potřebnou energii, ale také nezbytnou mentální stimulaci. Zvířata v zajetí však dostávají jídlo pravidelně a často přímo, což eliminuje jejich přirozené potřeby a vede k nudě, frustraci či stresu. Potravní enrichmentem jsou tedy různé způspby, jak zpomalit a zkomplikovat přístup k potravě, a tím zvířatům umožnit vykonávat přirozené činnosti spojené se získáváním potravy.

Jednoduchým způsobem potravního enrichmentu pro koně může být například podávání sena. Zkuste rozmístit seno po výběhu v menších dávkách. To koně motivuje k přirozenému pohybu za potravou. Umístění části sena do závěsných sítí, ze kterých ho kůň musí obtížněji vytahovat, je dalším jednoduchým, ale efektivním způsobem enrichmentu. Existuje také řada "hraček" nebo "hlavolamů" spojených s potravou, jako jsou míče na seno či závěsné lizy, které jsou ideální pro zpestření času v boxu. Takovou „hračku“ lze i snadno vyrobit. Zkuste například zavěsit mrkev na provázek do prostoru boxu. Či ve větším žlabu s vodou nechat plavat jablka. Kůň musí vynaložit úsilí, aby na odměnu dosáhl, což ho zabaví a dodá potřebou mentální stimulaci. V poslední době získávají na popularitě i tzv. lízací podložky, na které lze rozetřít tekutější potravu, což zvířeti dá více práce při jejím konzumování. Stejného efektu lze dosáhnout také zmražením potravy, které v letních měsících kromě enrichmentu poskytne i příjemné ochlazení. Potravním enrichmentem může být i předmět, se kterým musí kůň manipulovat, aby z něj doslat potravu ven. Může to být např obyčejná krabice s dírou na boku a pamlskem uvnitř, kterou musí kůň otáčet, aby pamlsek vypadl ven. Nutno ale zmínit, že při výrobě podobných hraček je však vždy nutné myslet na bezpečnost zvířat a vyhýbat se nevhodným materiálům nebo snadno spolknutelným částem. Nezapomínejte také na to, že kůň by neměl přijímat velké množství lehce stravitelných sacharidů, je tedy  potřeba nepřehánět příjem pamlsků a jiných sladkých odměn.

potravni-enrichment-pro-kone

 

Smyslový enrichment

Koně jsou vysoce citlivá a vnímavá zvířata, která se spoléhají na své smysly – zrak, čich, sluch, chuť a hmat – při interakci s okolním světem. Dostatečné zapojení všech smyslů do každodenního života je tak dalším způsobem enrichmentu. V prostředí spravovaném člověkem obvykle není o nové podněty nouze, kreativitě se však meze nekladou. Zajímavým způsobem, jak zpestřit zrakové podněty, může být třeba umístění zrcadla do prostoru, kde s ním kůň může interagovat. Pro zpestření čichových vjemů lze zas např. kolem výběhu vysadit vonné bylinky. Oblíbeným zpestřením hmatových vjemů je umístění kartáčů a masážních prvků, o které se zvíře může samo drbat. K takovému účelu poslouží i obyčejný hrubý kartáč přivrtaný na stěnu přístřešku ve výběhu. 

smyslovy-enrichment-pro-kone

Environmentální enrichment

Environmentální enrichment představuje přizpůsobení a obohacení prostředí, ve kterém kůň žije. Základem by měla být adekvátně velká pastvina, která umožňuje dostatečnou volnost pohybu a příležitost k pastvě během dne. Ideální výběh by měl obsahovat i členitý terén a variaci povrchů. Pokud se ve výběhu vyskytují stromy, kameny nebo dokonce drobný vodní tok, máte vyhráno. Takové prostředí povzbuzuje koně k aktivnímu pohybu a zkoumání okolí. Klasický rovný travnatý výběh lze ozvláštnit například přidáním písku, ve kterém se koně mohou válet, nebo umístěním kmenů či větví stromů. V žádném výběhu by také nemělo chybět stanoviště se solným lizem.

enviromentalni-enrichment-pro-kone

„Hračky“ pro koně

Zkuste do výběhu umístit staré míče na cvičení, barely či obyčejnou papírovou krabici. Zkrátka něco, co je pro koně nové a vybízí je k přirozené zvědavosti. Oblíbeným prvkem bývají i hračky, které se dají zavěsit do boxu. V posledních letech se vyrábí speciální hračky pro koně, vyrobené z odolných  a 100% bezpečných matriálů, stejnému účelu však poslouží i např. plyšový medvídek pro děti.  Nicméně je však nutno dbát na bezpečnost zvířat a zvážit bezpečnost materiálů, ze kterých je hračka vyrobena.

hracky-pro-kone

 

Začleněním různých typů enrichmentu do každodenního života koní lze podpořit jejich přirozené chování a zlepšit jejich celkový welfare.  Investice do enrichmentu se nám pak vrátí v podobě spokojenějších a zdravějších koní.  Je důležité mít na paměti, že každý kůň je jedinečný a reaguje na podněty různě, a proto je třeba přistupovat k prvkům enrichmentu s ohledem na individuální potřeby a preference zvířete.

 

Zdroj obr. 2: https://ar.pinterest.com/pin/6403624463041598/