VALENTÝNSKÝ VÝPRODEJ: slevy na vybrané zboží až 50%, akce platí pouze do konce února!

Věda o udidlech : základní informace pro správný výběr

Výběr správného udidla je klíčem k harmonické komunikaci mezi jezdcem a koněm.
Je to sofistikovaný nástroj, který by měl odpovídat jak vašim požadavkům, tak potřebám vašeho čtyřnohého přítele. A protože na trhu existuje mnoho typů, materiálů a velikostí, člověk se v tom snadno ztratí. Pojďme si v tom udělat pořádek.

Pozice udidla v hubě

Než začneme zkoumat délky, šířky a materiály, zastavme se u základu – jestli je udidlo správně umístěno. Problém totiž nemusí být hned ve špatném typu udidla, ale třeba v příliš utažené lícnici.

 korektni-pozice-udidla

Udidlo leží mezi zuby spodní čelisti. Mělo by být umístěno mezi třenovými zuby a řezáky tak, aby nebylo příliš vpředu, ale zároveň se třenových zubů nedotýkalo. Ve výjimečných případech (hlavně u hřebců nebo valachů) má kůň ještě špičáky, a v takovém případě udidlo leží mezi špičáky a třenovými zuby.

Nemá váš kůň náhodou vlčí zuby?

Vlčí zuby z koní patří mezi tzv. atavismy. Atavismus je znak, který v průběhu evoluce ztratil svůj význam, a proto také postupně vymizel. U některých jedinců se však může výjimečně objevit. Vlčí zuby se koním vytrhávají (čím dříve tím lépe), protože jim často mohou překážet při kousání a také při uzdění s nimi nastává velký problém. Nacházejí se před prvním horním premolárem v horní čelisti (a občas i v dolní). Tedy přesně tam, kde by mělo být umístěno udidlo.

vlci-zuby

Jak poznat velikost (délku) udidla?

Prvním krokem při výběru udidla je zjistit, jakou potřebuje délku. Každý kůň má jinou šířku hlavy a čelisti, a délka udidla je tedy zásadním parametrem, pokud chceme vybrat udidlo tak, aby koni hezky sedělo. Pokud by bylo příliš „krátké“, koutek huby se může skřípnout do kroužku udidla. Příliš dlouhé udidlo se zase bude v hubě koně nepříjemně posouvat a nebude mít správný efekt.

Klasické stihlo by mělo z koutku koně vyčnívat cca o půl centimetru z každé strany. U ostatních typů udidel, jako jsou typy déčko, oliva nebo roubík, to může být i méně, protože jejich efekt správně funguje, když je udidlo více „na těsno“. Při zavěšení na lícnice by udidlo mělo tvořit z každé strany na hubě koně „dvě vrásky“. Nicméně toto tvrzení nelze brát jako dogma – záleží na typu a materiálu udidla, proto vždy primárně sledujte odezvu koně. Při tlaku otěží by se lícnice měly lehce vzdálit od hlavy koně. Udidlo je na nich permanentně zavěšené a nemělo by poklesnout, pokud se otěž povolí.

Z vlastní zkušenosti je nejjednodušší si půjčit různé velikosti od kolegů ve stáji a zkusit, co koni nejlépe sedí (případně změřit, kolik měří stávající udidlo). K určení délky čelisti koně existují i různé nástavce, které však nejsou vždy přesné. Vzdálenost mezi koutky koně lze také změřit obyčejným kusem provázku s uzlíkem na jedné straně. Provázek zavedete do huby koně tak, aby uzlík seděl v koutku, a změříte vzdálenost ke koutku na druhé straně.

udidlo-0.5 

Šířka udidla

Obecně platí, že „užší“ udidla jsou „tvrdší“, protože vyvíjejí ostřejší tlak na koňskou hubu, zatímco „tlustší“ stihla jsou „jemnější“, protože tlak je tupější a lépe se rozloží. Nicméně ani toto tvrzení nemusí platit ve 100 % případů. Koně s jemnější hlavou a přirozeně menší hubou mohou na „tlustší“ stihla reagovat výrazněji, protože je udidlo tlačí do patra. Někteří citlivější koně naopak preferují „tenčí“ stihlo, protože je pro ně přesnější tlak lépe srozumitelný a příjemnější.

Materiál udidla

Udidla jsou z většiny vyrobená z nerezové oceli. Nerez je zdravotně nezávadný, nerezaví, není drahý a snadno se udržuje. Dále se můžeme setkat s materiály, které mají v sobě v různé míře příměsi mědi. Měď je pro koně chuťově aktivní, to znamená, že jim „chutná“ a nutí je více slinit a přežvykovat, což napomáhá k lepšímu přijetí udidla. V obchodech také často nalezneme charakteristicky modrá nebo černá udidla se štítkem „sweet iron“, tedy „sladké železo“. Jedná se o uhlíkovou „sladkou“ ocel, která snadno rezaví (oxiduje); tenká vrstva zoxidované oceli na povrchu udidla pak koním „chutná“ a podporuje je ke slinění. V dnešní době se také setkáme s udidly s různými příchutěmi, rovněž pro podporu slinění a lepšího přijetí udidla. Kromě tradičních kovových udidel existují také udidla z různých plastových nebo gumových materiálů. Zvláště u takovýchto udidel je důležité správné nastavení v hubě koně, jelikož jinak mohou koni překážet a kůň má tendenci kousat.

Výběr správného udidla pro vašeho koně nemusí být složitý, pokud se zaměříte na několik klíčových faktorů. Je důležité mít na paměti, že každé udidlo by mělo být vybíráno podle individuálních potřeb koně, s ohledem na velikost jeho hlavy, tvar čelisti a citlivost huby. A o typech udidel si povíme zase příště

 

Zdroj obrazků:

https://advancedequinedentist.com/2020/09/23/whats-the-deal-with-wolf-teeth/

https://www.doubledtrailers.com/wolf-teeth-and-other-curious-facts-about-horse-teeth/