V tomto článku se budeme věnovat jedné z nejčastějších přísad ke krmné dávce – lněnému semínku. S jeho podáváním je spojeno mnoho zažitých, ale ne vždy úplně pravdivých informací o dávkování i formě, ve které se má podávat. Pojďme se na to tedy podívat!
Co je v lněném semínku tak důležitého?
Lněné semínko je bohatým zdrojem tzv. nenasycených esenciálních mastných kyselin. Co to je? Jedná se o látky důležité pro správné fungování celkového metabolismu, které si tělo neumí samo vytvořit. Proto je koně, stejně jako lidé a další savci, musejí přijímat v potravě – například právě skrze lněné semínko. Mezi tyto esenciální mastné kyseliny patří například kyselina alfa-linolenová (ALA), která patří do skupiny omega-3 mastných kyselin. Mezi její nejbohatší zdroje patří zmíněné lněné semínko, vlašské ořechy, případně chia a konopná semínka. Člověk kromě rostlinných olejů přijímá ALA také konzumací mořských ryb.
Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou důležité zejména pro správnou funkci očí, mozku a srdce. Zároveň přispívají ke zdravému kardiovaskulárnímu systému, podporují funkci kloubů a svalů a hrají klíčovou roli při snižování zánětů v těle.Z mastných kyselin obsažených v lněném semínku tvoří ALA téměř 40–60 %. Kromě ALA obsahuje lněné semínko i další nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová (omega-9) a kyselina linolová (omega-6). Tyto kyseliny tvoří přibližně 20–30 % mastných kyselin obsažených v lněném semínku a jsou ve vyváženém poměru vůči ALA.
Proč krmit lněným semínkem?
Zlepšení kvality srsti a kůže
Jednou z nejčastějších změn, které majitelé koní po zařazení lněného semínka do jídelníčku pozorují, je zlepšení kvality srsti a kůže. Kromě zmíněných esenciálních vlivů na zdraví organismu pomáhá lněné semínko udržovat pokožku hydratovanou a zabraňuje jejímu vysoušení, což se projevuje lesklou srstí. Doporučuje se také koním s kožními problémy, jako je svědivost a suchá kůže.
Podpora trávení
Lněné semínko je bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která podporuje zdravé trávení. Vysoký obsah vlákniny pomáhá při stabilizaci hladiny cukru v krvi a tím reguluje trávení. Při trávicích potížích nebo u starých koní či hříbat je vhodné lněné semínko před podáním namočit. Vytvoří tak kolem sebe slizovou slupku, která po konzumaci potáhne stěny žaludku a střev ochranným filmem. Olej v semínku zároveň zvláčňuje stolici a usnadňuje její průchod, což může pomoci při zácpě.
Zdroj proteinů a aminokyselin
Protein je pro koně klíčovou živinou, zejména pro ty, kteří jsou aktivní nebo se zotavují po nemoci či úrazu. Lněné semínko obsahuje kvalitní bílkoviny, včetně esenciálních aminokyselin, které tělo koně potřebuje pro obnovu svalů a tkání. Tento zdroj bílkovin je výhodný zejména pro koně v růstu, starší koně, kteří potřebují vyšší dávku kvalitních živin, nebo koně pod zvýšenou fyzickou zátěží.
Přírodní antioxidanty pro posílení imunity
Lněné semínko obsahuje lignany, což jsou přírodní antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Tímto způsobem podporují imunitní systém koně, čímž snižují riziko onemocnění a podporují celkové zdraví. Silný imunitní systém je klíčový pro koně vystavené stresovým faktorům, jako je častý transport, vysoká sportovní zátěž nebo změny prostředí.
Může být lněné semínko jedovaté?
Lněné semínko obsahuje nezanedbatelné množství kyanogenních glykosidů, z nichž trávením vzniká kyselina kyanovodíková (HCN), která je pro tělo silně toxická. Dříve bylo běžné lněné semínko z tohoto důvodu povařit, protože HCN je těkavá látka, která se teplem vypaří. Je však důležité nepřekročit teplotu přibližně 80 °C, aby nedošlo ke zničení omega-3 mastných kyselin a vitamínů. Dnes už ale víme, že intoxikace hrozí až při příjmu cca 2–2,4 mg HCN na kilogram hmotnosti zvířete, což odpovídá přibližně 3 kg lněného semínka. Běžná krmná dávka extrudovaného lněného semínka pro koně je kolem 100 g, proto je při dodržení doporučeného dávkování otrava nepravděpodobná.
Podávání a dávkování
Lněné semínko lze podávat namleté i celé. Někteří odborníci tvrdí, že namleté semínko je z hlediska přístupnosti živin vhodnější, zatímco jiní argumentují, že kůň dokáže strávit i celé semínko. Je ale pravdou, že nevýhodou namletého lněného semínka je jeho náchylnost ke kažení. V dnešní době lze ale běžně koupit drcené lněné semínko stabilizované speciálními postupy, díky čemuž má trvanlivost až jeden rok.
Doporučené množství závisí na velikosti a hmotnosti koně, obvykle se však pohybuje kolem 100–120 gramů denně (hříbě 50–80 g/den). Pokud kůň trpí specifickými zdravotními problémy, doporučuje se zařazení lněného semínka do stravy konzultovat s veterinářem nebo specialistou na výživu koní.